Ogrzewanie powietrzne czy ogrzewanie gruntowe?

Podstawą udanej współpracy jest dialog i zrozumienie potrzeb klienta na każdym etapie realizacji inwestycji.

Kierując się tą zasadą przeprowadziliśmy setki rozmów z Naszymi klientami. Powtarzające się pytania i wątpliwości skłoniły Nas do opracowania poradnika w formie zbioru najczęściej pojawiających się pytań i odpowiedzi.

3. Energia powietrza czy gruntu?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem wymaga rozpatrzenia kilku zmiennych i zależności. Wybierając pompę ciepła powinniśmy uwzględnić miejsce jej montażu, czy są to np. ciepłe okolice Wrocławia i Legnicy czy też surowy klimat Jeleniogórskich kotlin, bowiem ma to wpływ na prawidłowy dobór urządzenia.  Wróćmy do przykładu kosztów eksploatacji rocznej systemu grzewczego. Pompa korzystająca z energii gruntu kosztuje rocznie ok. 2800zł, natomiast ta pozyskująca ciepło z powietrza 3500zł rocznie (średnie dane naszych klientów potrzymane po sezonie grzewczym w 2023 roku). Różnica wynosi więc kilkaset złotych, ale widoczna jest również w samej inwestycji. Montaż gruntowej pompy ciepła jest droższy w kosztach inwestycyjnych, aczkolwiek bezsprzecznie tańszy w kosztach eksploatacji. Należy jednak podkreślić, że inwestycja w dolne źródło zwróci się dopiero po 8-10 latach w zależności od jego typu. Decyzja o opłacalności tego przedsięwzięcia pozostaje oczywiście po stronie Inwestora.

Jako informacje uzupełniające należy dodać, że dolne źródło w postaci gruntu można dodatkowo wykorzystać w funkcji chłodzenia budynku, oraz to że pompy gruntowe mają zdecydowanie dłuższą żywotność i mniej podzespołów mechanicznych, ulegających awarii.

Emblemat InstalTechnik

Preferencje Cookies

Możesz zaakceptować, dostosować lub odrzucić stosowanie wszystkich plików cookies i podobnych technologii. Szczegółowego wyboru dokonasz za pomocą poniższych opcji. Ustawienia możesz zmienić w dowolnym momencie.