Zbiornik c.w.u. 300-400L czy będę więcej płacić za wodę?

Podstawą udanej współpracy jest dialog i zrozumienie potrzeb klienta na każdym etapie realizacji inwestycji.

Kierując się tą zasadą przeprowadziliśmy setki rozmów z Naszymi klientami. Powtarzające się pytania i wątpliwości skłoniły Nas do opracowania poradnika w formie zbioru najczęściej pojawiających się pytań i odpowiedzi.

4. Zbiornik c.w.u. 300-400L czy będę więcej płacić za wodę?

Paradoksalnie będziemy płacić mniej. Nowoczesne zbiorniki są dobrze izolowane, więc nie tracą ciepła. Po prostu nie będziemy wody podgrzewać 2-3 razy dziennie tylko raz na 2-3 dni. Dodatkowo będziemy mogli magazynować wodę o niższej temperaturze. Standardowo zbiorniki magazynują wodę o temperaturze 55oC, którą potem mieszamy w bateriach (kranach) z wodą zimną do niższych temperatur. Przykładowo bardzo gorący prysznic to woda o temperaturze ok 40oC. Zastosowanie dużego zasobnika pozwala nam na magazynowanie chłodniejszej wody np. 45 zamiast 55oC. Co przekłada się na koszty jej podgrzania. Im niższa temperatura wody tym wyższa sprawność pracy pompy ciepła i niższe rachunki za prąd.

Wyjątek od powyższej reguły stanowią pompy ciepła typu „lodówka”. Są to urządzenia kompaktowe składające się z pompy ciepła ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. zazwyczaj o pojemności 160-180L. Zmniejszenie pojemności związane jest ze zintegrowaną budową urządzenia i warstwowym ładowaniem zasobników. Jest to rozwiązanie dedykowane do kotłowni, w której „walka” o miejsce jest na wagę złota.

Emblemat InstalTechnik

Preferencje Cookies

Możesz zaakceptować, dostosować lub odrzucić stosowanie wszystkich plików cookies i podobnych technologii. Szczegółowego wyboru dokonasz za pomocą poniższych opcji. Ustawienia możesz zmienić w dowolnym momencie.