Podstawą udanej współpracy jest dialog i zrozumienie potrzeb klienta na każdym etapie realizacji inwestycji.
Kierując się tą zasadą przeprowadziliśmy setki rozmów z Naszymi klientami. Powtarzające się pytania i wątpliwości skłoniły Nas do opracowania poradnika w formie zbioru najczęściej pojawiających się pytań i odpowiedzi.
9. Jaka jest żywotność pompy ciepła i co ma na nią wpływ?
Producent daje maksymalnie 5 lat gwarancji na urządzenie, ale nie oznacza to na szczęście, że po 5 latach będzie trzeba je wymienić lub naprawiać. Pompy cechują się najdłuższym okresem bez awaryjnej pracy z wszystkich dostępnych na rynku urządzeń grzewczych. Ponieważ w odróżnieniu od kotłów stałopalnych w urządzeniu tym nic się nie spala ani nie wybucha, nie ma ryzyka przepalenia wymiennika czy zatkania urządzenia sadzą.
Najbardziej narażonym na awarię elementem pompy ciepła i zarazem najdroższym jest oczywiście sprężarka. Producent określa bezawaryjną pracę sprężarki na 30 000 do 50 000 godzin pracy, co przekładamy na 15-25 lat użytkowania urządzenia (dobrze dobrana pompa ciepła pracuje 1800-2200 godzin na rok).
Każde urządzenie elektrycznie nie lubi częstych włączeń i wyłączeń, ponieważ w trakcie rozruchu mają największy pobór mocy, i to wtedy najszybciej się zużywają i ulegają awarii. Zasada ta dotyczy również pomp ciepła. Dlatego tak ważnym elementem instalacji jest bufor, który w dobrze dobranej instalacji ograniczy ilość włączeń pompy nawet o połowę dodatkowo wydłużając jednostkowe cykle pracy układu.
Ważnym elementem wpływającym na długość „życia” jest również temperatura pracy systemu, im niższa (ogrzewanie podłogowe) tym niższe ciśnienie wewnątrz układu termodynamicznego, co przekłada się na dłuższy żywot urządzenia.