Eksploatacja i konserwacja klimatyzacji
Klimatyzacja w domu to gwarancja przyjemnego chłodu w upalne dni. Odpowiednia eksploatacja i prawidłowa konserwacja klimatyzatorów sprawią, że urządzenia będą działać długo, efektywnie, bezawaryjnie i oszczędnie.
Jak poprawnie eksploatować klimatyzację?
Utrzymanie klimatyzacji w dobrym stanie przez wiele lat wiąże się z koniecznością przestrzegania kilku podstawowych zasad. Zapewni to wysoką wydajność systemu, a co za tym idzie najwyższy poziom komfortu termicznego dla domowników.
Jeśli korzystamy z klimatyzacji, okna i drzwi w klimatyzowanym pomieszczeniu powinny być zamknięte. Ich otwarcie spowoduje napływ ciepła, przez co osiągnięcie pożądanej temperatury będzie utrudnione a efektywność systemu klimatyzacji dużo niższa. Klimatyzator włącza się i wyłącza z dużą częstotliwością, pobierając przy tym więcej energii elektrycznej, niż potrzeba, i generując wyższe koszty.
Niższe rachunki za prąd pomoże uzyskać zaprogramowanie temperatury na poziomie o ok. 7 stopni niższej niż temperatura zewnętrzna. W ten sposób zadbamy także o zdrowie, unikniemy szoku termicznego wywołanego wskutek zbyt dużej amplitudy temperatur, co może prowadzić do problemów zdrowotnych.
Klimatyzacja powinna pracować w odpowiednich wartościach temperaturowych, co oznacza dostosowanie ustawień do panujących warunków zewnętrznych i do preferencji domowników. Ustawienie optymalnej temperatury nie doprowadzi ani do zamarznięcia układu, ani do obciążenia kompresora. Takie sytuacje mogą mieć miejsce wtedy, gdy ustawiona temperatura będzie zbyt niska lub zbyt wysoka.
Warto pamiętać, że nowoczesna klimatyzacja to nie tylko chłodzenie pomieszczeń. Wybór urządzenia, które ma funkcję grzania czy tryb osuszania pozwala uniknąć nadmiernego nawilżenia powietrza, utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w budynku i chroni przed wilgocią. Klimatyzacja może także dogrzewać pomieszczenia – w okresach przejściowych odciąży system ogrzewania, a w czasie silnych mrozów go wspomoże.
Jak konserwować klimatyzację?
Wielu problemów z funkcjonowaniem klimatyzatorów można uniknąć dzięki wybraniu odpowiedniego sprzętu i profesjonalnemu zaprojektowaniu systemu klimatyzacji. Poprawny montaż, właściwa eksploatacja i dbanie o konserwację to następne czynności zbliżające do celu, którym jest wieloletnia i bezawaryjna praca klimatyzatorów i całego układu.
Regularne przeglądy techniczne urządzeń klimatyzacyjnych powinno się przeprowadzać dwa razy w roku, wiosną i jesienią. Obejmują one kontrolę stanu filtra powierza, czystości wymienników ciepła i szczelności układu. Niezbędne jest także sprawdzenie stanu technicznego kompresora, wentylatorów i poziomu czynnika chłodniczego – jeśli jest on zbyt niski, prowadzi do spadku wydajności klimatyzacji. Dlatego trzeba go kontrolować i w razie potrzeby uzupełnić. Warto się upewnić, czy nie występują wycieki czynnika chłodniczego.
Filtry klimatyzacyjne zbierają kurz i zanieczyszczenia. Cykliczne czyszczenie (co miesiąc/ według zaleceń producenta) lub w razie konieczności wymiana zużytego filtra powietrza jest powinnością każdego właściciela systemu klimatyzacji. Zabrudzony filtr to nie tylko obniżenie wydajności klimatyzacji czy gromadzenie się zanieczyszczeń w powietrzu, ale i poważne pogorszenie jakości powietrza przez rozprzestrzenianie się bakterii i grzybów w domu. Aby tego uniknąć, należy przeprowadzać dezynfekcję całego układu.
Dobra izolacja przewodów klimatyzacyjnych pozwala uniknąć niepotrzebnych strat ciepła. Wszelkie nieszczelności mogą znacznie zredukować efektywność urządzenia i całego systemu. Serwis klimatyzacji pozwala wychwycić nieprawidłowości w funkcjonowaniu klimatyzacji na wczesnym etapie i wykryć potencjalne problemy, co zapobiegnie poważnej awarii w najmniej spodziewanym momencie.