Podstawą udanej współpracy jest dialog i zrozumienie potrzeb klienta na każdym etapie realizacji inwestycji.

Kierując się tą zasadą przeprowadziliśmy setki rozmów z Naszymi klientami. Powtarzające się pytania i wątpliwości skłoniły Nas do opracowania poradnika w formie zbioru najczęściej pojawiających się pytań i odpowiedzi.

14. Pompa ciepła, a zbiornik ciepłej wody użytkowej.

Ilość zużywanej ciepłej wody ustaliliśmy już na wartość ok 60l na lokatora / dobę. Dziwić więc może fakt, że zbiorniki dedykowane przez producentów pomp ciepła do ich rozwiązań sugerują stosowanie 300, a nawet 400 litrowych zbiorników. U inwestorów budzi to pewną podejrzliwość, czy aby przypadkiem ktoś nie chce ich „naciągnąć” na większy droższy zbiornik.

Nikt nikogo tutaj nie naciąga, taka jest specyfika pracy pompy ciepła i te pojemności muszą być tak duże. Znacznie upraszczając całe zagadnienie: Pompa ciepła pracuje na dość niskich różnicach temperatur między wodą wychodzącą z urządzenia, a tą wracającą. Dodatkowo lubi długie cykle pracy i małą częstotliwość włączeń. Ponad to różnica temperatury między wodą, która podgrzewa zasobnik, a wodą w zasobniku jest bardzo mała (ok 5K ) powoduje to wymóg stosowania zbiorników z bardo dużą powierzchnią wymiany ciepła (ok 2,5-2,8m2 na 1kW mocy pompy). Powyższe wymogi sprawiają, że zasobniki do pomp ciepła są dość drogie i dużych pojemności. Należy ten fakt przyjąć jako wymóg właściwej pracy instalacji.

Emblemat InstalTechnik