Podstawą udanej współpracy jest dialog i zrozumienie potrzeb klienta na każdym etapie realizacji inwestycji.

Kierując się tą zasadą przeprowadziliśmy setki rozmów z Naszymi klientami. Powtarzające się pytania i wątpliwości skłoniły Nas do opracowania poradnika w formie zbioru najczęściej pojawiających się pytań i odpowiedzi.

15. Zbiornik cwu 300-400L czy będę więcej płacić za wodę?

Paradoksalnie będziemy płacić mniej. Zbiorniki są dobrze izolowane, więc nie tracą ciepła. Po prostu nie będziemy wody podgrzewać 2-3 razy dziennie tylko raz na 2-3 dni. Dodatkowo będziemy mogli magazynować wodę o niższej temperaturze. Standardowo zbiorniki magazynują wodę o temperaturze 55oC, którą potem mieszamy w bateriach (kranach) z wodą zimną do niższych temperatur. Przykładowo bardzo gorący prysznic to woda o temperaturze ok 40oC. Zastosowanie dużego zasobnika pozwala nam na magazynowanie chłodniejszej wody np. 45 zamiast 55oC. Co przekłada się na koszty jej podgrzania. Im niższa temperatura wody tym wyższa sprawność pracy pompy ciepła i niższe rachunki za prąd.

Wyjątek od powyższej reguły stanowią pompy ciepła typu „lodówka”. Są to urządzenia kompaktowe składające się z pompy ciepła ze zintegrowanym zasobnikiem cwu zazwyczaj pojemności 160-180L. Zmniejszenie pojemności związane jest ze zintegrowaną budową urządzenia i warstwowym ładowaniem zasobników. Rozwiązanie to posiada jednak również pewne ograniczenia, w sprzedaży znajdziemy urządzenia tego typu maksymalnie o mocy 13,5kW.

Emblemat InstalTechnik