Podstawą udanej współpracy jest dialog i zrozumienie potrzeb klienta na każdym etapie realizacji inwestycji.

Kierując się tą zasadą przeprowadziliśmy setki rozmów z Naszymi klientami. Powtarzające się pytania i wątpliwości skłoniły Nas do opracowania poradnika w formie zbioru najczęściej pojawiających się pytań i odpowiedzi.

19. Pompy ciepła plus solary. Zasadność stosowania.

W obecnych warunkach w Polsce bez rozsądnego sytemu dopłat do ekologicznych urządzeń wykorzystujących energię odnawialną ich powielanie nie ma sensu. Oczywiście jako firma bardzo chętnie zarobimy na dodatkowym montażu np. solarów do zestawu pompy ciepła, ale uczciwie rzecz biorąc z ekonomicznego punktu widzenia nie przyniesie to oczekiwanego efektu. Dlaczego ? Ponieważ pompa ciepła ma bardzo niski koszt wyprodukowania jednostki ciepła, oczywiście solary mają jeszcze niższy, ale w przeliczeniu na złotówki nie pozwala to na uzyskanie rozsądnych wartości. Przykładowo nakład na wykonanie instalacji solarnej to koszt 7-10tys zł. Możemy dzięki temu uzyskać oszczędności na poziomie 50%. Koszt produkcji cwu dla 3-4 osobowej rodziny przez pompę ciepła to około 350zł rocznie, więc inwestycja w solary da oszczędność 175zł i zwróci się w ciągu ~ 50 lat.

Inaczej sytuacja wyglądałaby gdybyśmy solary chcieli zastosować tam gdzie ciepła woda jest podgrzewana kotłem olejowym i roczny koszt podgrzewu wynosi ok 2000zł, wtedy oszczędności na poziomie 1000zł rocznie nadają całemu przedsięwzięciu ekonomiczny sens.

Emblemat InstalTechnik