Podstawą udanej współpracy jest dialog i zrozumienie potrzeb klienta na każdym etapie realizacji inwestycji.

Kierując się tą zasadą przeprowadziliśmy setki rozmów z Naszymi klientami. Powtarzające się pytania i wątpliwości skłoniły Nas do opracowania poradnika w formie zbioru najczęściej pojawiających się pytań i odpowiedzi.

22. Powietrzne pompy ciepła

Według danych PORT PC w 2022 roku sprzedano w Polsce 188 200 pomp ciepła typu powietrze-woda. To o 137% więcej niż rok wcześniej. Co sprawia, że powietrzne pompy ciepła cieszą się taką popularnością?

Działanie powietrznej pompy ciepła

Pompa ciepła, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z jej powietrzną, czy gruntową wersją, posiada podobny system działania. Różnica dotyczy rodzaju dolnego źródła ciepła, którym w przypadku pompy powietrze-woda jest powietrze atmosferyczne. Pobierane przez wentylator powietrze dostarczane jest do parownika, gdzie znajdujący się w nim układ chłodniczy odbiera ciepło z powietrza i przekazuje energię cieplną czynnikowi chłodniczemu, który wskutek parowania w stanie gazowym trafia do sprężarki, gdzie dzięki zwiększonej temperaturze wykorzystywany jest do ogrzewania wody w obiegu grzewczym oraz wody użytkowej. Warto podkreślić, że współpraca powietrznych pomp ciepła przebiega najefektywniej z niskotemperaturowymi instalacjami grzewczymi, czyli z ogrzewaniem płaszczyznowym, głównie znanym jako ogrzewanie podłogowe.

Podłogówce do pełni wydajności wystarczy zasilanie czynnikiem grzewczym o temperaturze 30-40°C., gdzie grzejniki  tradycyjne wymagają wyższej wartości, ok. 55°C, co nie oznacza, że nie mogą z sukcesem pracować z pompą ciepła. Na rynku dostępne są bowiem grzejniki dedykowane do pomp ciepła, specjalnie przystosowane do tego rodzaju zasilania.

Na sprawność powietrznej pompy ciepła ma wpływ temperatura zewnętrzna, jednak nawet niskie temperatury nie pogarszają ani nie zatrzymują pracy pompy ciepła typu powietrze-woda. Niektóre nowoczesne urządzenia działają sprawnie i przy -25°C, osiągając do 65°C po stronie zasilania. Ponadto wykorzystują energooszczędną, inteligentną technikę cyfrową, kontrolującą zużycie energii i automatycznie dostosowującą warunki w pomieszczeniu do temperatury zewnętrznej i oczekiwanego komfortu cieplnego użytkowników.

Dlaczego warto zainstalować powietrzną pompę ciepła?

Pompa ciepła powietrze-woda może być niezależnym źródłem ogrzewania w domu, bądź współpracować z innymi źródłami ciepła, jak np. kocioł na paliwo stałe.

W budynkach już istniejących łatwo ją zintegrować z funkcjonującym systemem ogrzewania. Cechuje się wysoką sprawnością energetyczną, niską awaryjnością i długotrwałą żywotnością przy jednocześnie niskich kosztach obsługi i eksploatacji. Na dodatek posiada funkcję chłodzenia, dzięki czemu może obniżyć temperaturę pomieszczenia w okresie letnim.

Pompa ciepła powietrze-woda jest nie tylko ekologiczna, ale i oszczędna. Pozwala znacznie obniżyć koszty eksploatacyjne systemu grzewczego, szczególnie w porównaniu do tradycyjnych systemów ogrzewania. Do skutecznego działania nie wymaga dodatkowych instalacji w postaci kolektorów słonecznych czy wymienników gruntowych. Średni współczynnik efektywności energetycznej (COP) pompy ciepła powietrze-woda wynosi 3-4, czyli urządzenie zużywa 3-4 razy mniej energii elektrycznej niż dostarcza ciepła. Oszczędność energii jest tym większa, im wyższy współczynnik, co daje pompie ciepła ekonomiczną i użytkową przewagę nad innymi źródłami ciepła,

Ile kosztuje powietrzna pompa ciepła?

Koszt pompy ciepła typu powietrze-woda zależy od różnych czynników, takich jak: typ i jakość urządzenia, jego moc grzewcza i chłodnicza, wielkość i izolacja budynku, zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową, lokalizacja, warunki geograficzne i klimatyczne, czy też preferencji użytkowników.  Na Dolnym Śląsku koszt zakupu i montażu urządzenia typu powietrze-woda dla domu o powierzchni 150 m² w 2023 roku wynosi w zależności od modelu (monoblok czy  split), średnio 40-45 tys. złotych

Na popularność powietrznych pomp ciepła mają wpływ niższe koszty montażu niż w przypadku pomp typu gruntowego. Wysokość inwestycji startowej można oczywiście obniżyć przez uzyskanie dofinansowania w ramach ogólnodostępnych programów rządowych. Warto też obserwować rynek i korzystać z promocji producentów sprzętu, które pozwalają zaoszczędzić niemałe kwoty – jak np. „Szwedzka Promocja” naszego partnera, marki NIBE, gwarantująca zwrot części kosztu zakupu pompy ciepła powietrze-woda (cashback rzędu 2000 zł).

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani naszą ofertą dotyczącą powietrznych pomp ciepła na terenie Wrocławia, Oleśnicy i okolic zapraszamy do kontaktu.

.

Emblemat InstalTechnik