Pompa ciepła a zbiornik ciepłej wody użytkowej

Podstawą udanej współpracy jest dialog i zrozumienie potrzeb klienta na każdym etapie realizacji inwestycji.

Kierując się tą zasadą przeprowadziliśmy setki rozmów z Naszymi klientami. Powtarzające się pytania i wątpliwości skłoniły Nas do opracowania poradnika w formie zbioru najczęściej pojawiających się pytań i odpowiedzi.

6. Pompa ciepła, a zbiornik ciepłej wody użytkowej.

Ilość zużywanej ciepłej wody ustaliliśmy już na wartość ok 60l na lokatora / dobę. Dziwić więc może fakt, że zbiorniki dedykowane przez producentów pomp ciepła do ich rozwiązań sugerują stosowanie 300, a nawet 400 litrowych zbiorników. U inwestorów budzi to pewną podejrzliwość, czy aby przypadkiem ktoś nie chce ich „naciągnąć” na większy, a zarazem droższy zbiornik.

Nikt nikogo tutaj nie naciąga, taka jest specyfika pracy pompy ciepła i te pojemności muszą być tak duże. Znacznie upraszczając całe zagadnienie: Pompa ciepła pracuje na dość niskich różnicach temperatur między wodą wychodzącą z urządzenia, a tą wracającą. Dodatkowo lubi długie cykle pracy i małą częstotliwość włączeń. Ponad to różnica temperatury między wodą, która podgrzewa zasobnik, a wodą w zasobniku jest bardzo mała (ok 5K ) powoduje to wymóg stosowania zbiorników z bardzo dużą powierzchnią wymiany ciepła (ok 2,5-2,8m2 na 1kW mocy pompy). Powyższe wymogi sprawiają, że zasobniki do pomp ciepła są dość drogie i dużych pojemności. Należy ten fakt przyjąć jako wymóg właściwej pracy instalacji, dostosowany oczywiście do liczby mieszkańców oraz ich praktyk dot. zużycia wody. 

Emblemat InstalTechnik

Preferencje Cookies

Możesz zaakceptować, dostosować lub odrzucić stosowanie wszystkich plików cookies i podobnych technologii. Szczegółowego wyboru dokonasz za pomocą poniższych opcji. Ustawienia możesz zmienić w dowolnym momencie.