Jak ogrzać budynek pompą ciepła typu powietrze / woda?

Podstawą udanej współpracy jest dialog i zrozumienie potrzeb klienta na każdym etapie realizacji inwestycji.

Kierując się tą zasadą przeprowadziliśmy setki rozmów z Naszymi klientami. Powtarzające się pytania i wątpliwości skłoniły Nas do opracowania poradnika w formie zbioru najczęściej pojawiających się pytań i odpowiedzi.

7. Jak ogrzać budynek pompą ciepła typu powietrze / woda?

Jak już wiemy wydajność grzewcza tego urządzenia spada razem z obniżeniem się temperatury powietrza zewnętrznego. Jest kilka szkół doboru tych urządzeń. Naszym zdaniem ta najlepiej sprawdzająca się w Polskich warunkach to ta mówiąca o tzw. temperaturze biwalencji na poziomie -5 do -8 stopni C. Znaczy to tyle, że od początku sezonu grzewczego do temperatury biwalencji pompa ciepła samodzielnie ogrzewa budynek, zazwyczaj jest to około 85-90% sezonu grzewczego. Pozostałe 10-15% pracuje równolegle z dodatkowym źródłem ciepła np. grzałką elektryczną, która tylko dokłada brakującą cześć energii. Dla pomp solankowych powoduje to degradację dolnego źródła, ale w pompach powietrznych pozwala uniknąć nadmiernych kosztów inwestycyjnych.  Nie należy się bać takich rozwiązań, są one sprawdzone i bardzo efektywne, aczkolwiek jest jedna zasada, muszą być dobrze dobrane! 

Emblemat InstalTechnik

Preferencje Cookies

Możesz zaakceptować, dostosować lub odrzucić stosowanie wszystkich plików cookies i podobnych technologii. Szczegółowego wyboru dokonasz za pomocą poniższych opcji. Ustawienia możesz zmienić w dowolnym momencie.