Czy potrzebuję bufora centralnego ogrzewania do pompy ciepła?

Podstawą udanej współpracy jest dialog i zrozumienie potrzeb klienta na każdym etapie realizacji inwestycji.

Kierując się tą zasadą przeprowadziliśmy setki rozmów z Naszymi klientami. Powtarzające się pytania i wątpliwości skłoniły Nas do opracowania poradnika w formie zbioru najczęściej pojawiających się pytań i odpowiedzi.

8. Czy potrzebuję bufora centralnego ogrzewania do pompy ciepła?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bowiem kilku producentów wymaga stosowania buforów, kilku zaś  pozwala budować instalacje bez bufora ale dodaje pewne obostrzenia.

Czym jest ten bufor ? Jest to zbiornik wody grzewczej wpięty do instalacji między pompą ciepła, a układem odbioru, czyli podłogówką lub grzejnikami. Zbiornik ten ma pojemność zależną od mocy pompy ciepła (ok.10-15L pojemności na 1kW mocy).

Co daje nam bufor ? Opór inwestorów w stosowaniu tego urządzenia jest zrozumiały, zajmuje ono sporo miejsca, którego nie przewidzieliśmy wcześniej w swojej kotłowni. Zbiornik o pojemności 200L ma wymiary ok 75cm średnicy i 150cm wysokości – nie należy się jednak martwić, rynek instalacyjny jest na tyle rozwinięty, że producenci prześcigają się w swoich propozycjach, aby bufory były coraz to bardziej kompaktowe i nie zabierające tak ważnego dla nas miejsca.

Bufor działa jak sprzęgło, pozwala oddzielić część instalacji związaną z produkcją ciepła od tej odpowiadającej za jego wykorzystanie. Pozwala zmniejszyć częstotliwość włączeń pompy ciepła, która wprost przekłada się na jej żywotność. Śmiało można powiedzieć, że sprężarka pompy ciepła (najdroższy jej element) w układzie z buforem pożyje 5, a nawet 10 lat dłużej bez awarii i konieczności serwisowania.

Natomiast uniknąć stosowania bufora można tylko w przypadku, gdy mamy pompy z inwerterem, czyli o regulowanej mocy (dotyczy przede wszystkim pomp ciepła powietrze/woda) lub gdy mamy instalację ogrzewania o dużej pojemności wodnej bez układu regulacji pozwalającego na odcięcie przepływu.

Pompa pracuje w długich cyklach pracy i podobnie jak kocioł stałopalny nie można jej tak bez problemowo wyłączyć w każdej chwili. W sytuacji gdy automatyka budynku zamknie przepływy lub głowice termostatyczne wyłączą grzejniki, porcja ciepła, którą pompa już wytworzyła zostanie zmagazynowana w buforze, gdy nie ma bufora układ zacznie się przegrzewać i po wielu cyklach takiej pracy może doprowadzić do uszkodzenia głowicy sprężarki.

Emblemat InstalTechnik

Preferencje Cookies

Możesz zaakceptować, dostosować lub odrzucić stosowanie wszystkich plików cookies i podobnych technologii. Szczegółowego wyboru dokonasz za pomocą poniższych opcji. Ustawienia możesz zmienić w dowolnym momencie.