Ile kosztuje ogrzewanie budynku?

Podstawą udanej współpracy jest dialog i zrozumienie potrzeb klienta na każdym etapie realizacji inwestycji.

Kierując się tą zasadą przeprowadziliśmy setki rozmów z Naszymi klientami. Powtarzające się pytania i wątpliwości skłoniły Nas do opracowania poradnika w formie zbioru najczęściej pojawiających się pytań i odpowiedzi.

2. Ile kosztuje ogrzewanie budynku?

Odpowiedzi na to pytanie jest dokładnie tyle samo ile budynków na świecie. Można jednak przybliżyć pewne wartości zależnie od rodzaju źródła ciepła. Poniższy diagram przedstawia koszt wyprodukowania jednostki ciepła w najpopularniejszych rozwiązaniach.

image00

Powyższy wykres w różnej formie można znaleźć w literaturze branżowej, jest on na bieżąco aktualizowany zgodnie ze zmianami cen paliw. Istnieje jednak układ zależności między poszczególnymi rozwiązaniami, który praktycznie od kilu lat się nie zmienia.

Posłużmy się przykładem budynku, który ma 160m2 powierzchni ogrzewanej. Instalacja wewnętrzna to układ ogrzewania podłogowego, a wentylacja jest standardowym rozwiązaniem grawitacyjnym. Roczny koszt ogrzewania takiego budynku w zależności od źródła ciepła wyniesie:

image01

Powyższe wykresy są Naszym własnym opracowaniem, powstały w oparciu o inżynierskie obliczenia i informacje od użytkowników istniejących instalacji.

Emblemat InstalTechnik

Preferencje Cookies

Możesz zaakceptować, dostosować lub odrzucić stosowanie wszystkich plików cookies i podobnych technologii. Szczegółowego wyboru dokonasz za pomocą poniższych opcji. Ustawienia możesz zmienić w dowolnym momencie.