Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Czy podłogówka jest zdrowa dla człowieka?

Podstawą udanej współpracy jest dialog i zrozumienie potrzeb klienta na każdym etapie realizacji inwestycji.

Kierując się tą zasadą przeprowadziliśmy setki rozmów z Naszymi klientami. Powtarzające się pytania i wątpliwości skłoniły Nas do opracowania poradnika w formie zbioru najczęściej pojawiających się pytań i odpowiedzi.

2. Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Czy podłogówka jest zdrowa dla człowieka?

Odpowiedź na to pytanie jest zależna od sposobu wykonania obu rozwiązań. Generalnie układy ogrzewania podłogowego są obecnie najlepszym i najefektywniejszym rozwiązaniem dla ogrzewania budynków. Grzejniki jako rozwiązanie klasyczne również spełniają swoje zadanie, ale mają pewne wady. Najważniejsze jest właściwe dobranie i wyregulowanie obu instalacji. Nawet w fachowej literaturze można przeczytać wiele uwag i zastrzeżeń odnośnie ogrzewania podłogowego, że jest niezdrowe, że nadaje się do łazienek i kuchni, a nie wolno stosować go w sypialniach i pomieszczeniach w których przebywamy dłużej niż godzinę. Prawdziwość powyższych tez zależy od sposobu wykonania instalacji. Kluczowe sprawy związane są z długością pętli ogrzewania i rozstawem rur. Kwestie związane ze zdrowiem wynikają z budowy i zasad działania Naszego organizmu. Jak sama nazwa wskazuje ogrzewanie podłogowe ogrzewa budynek przez ciepło emitowane podłogą, na której zazwyczaj znajdują się Nasze stopy. Gdy zrobimy zdrowemu człowiekowi zdjęcie kamerą termowizyjną zauważymy, że teoretyczne 36,6C występuje tylko w wybranych częściach ciała przede wszystkim w okolicach tułowia i brzucha. Elementy peryferyjne jak dłonie, stopy, uszy są zdecydowanie chłodniejsze, nawet o 5K i tak powinno zostać. Dlatego zdrowa podłogówka powinna być możliwie zimna. Zasilana wodą grzewczą o temperaturze około 35C powoduje, że temperatura posadzki w pomieszczeniach jest na poziomie 26-28C dając efekt podłogi ani zimnej ani wyczuwalnie ciepłej. Takie działanie nie zaburza naszej fizjologii, nie powoduje problemów z krążeniem, a co najważniejsze jest bezpiecznie dla dzieci i zwierząt, które naturalnie przebywają najbliżej podłogi. Z drugiej strony jeśli wykonawca lub projektant podejdzie do sprawy nieprofesjonalnie i woda krążąca w układzie spowoduje, że powierzchnia podłóg grzewczych będzie wyższa (widywaliśmy przy badaniach pirometrem nawet 40C na posadzce) od podanych wcześniej to podłogówka staje się bardzo niezdrowa i niebezpieczna. Źle wykonana poza problemami zdrowotnymi powoduje również zjawisko konwekcji znane z grzejników, czyli unoszenie się powietrza niosącego ze sobą tumany kurzu. Podsumowując, ogrzewanie podłogowe jest najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem do ogrzewania budynku, jednak jego projekt i wykonanie należy powierzyć ludziom, którzy robią to świadomie. Ciepło to w domu to jedna z fundamentalnych zasad jego budowania, dlatego nie warto ryzykować.

Emblemat InstalTechnik

Preferencje Cookies

Możesz zaakceptować, dostosować lub odrzucić stosowanie wszystkich plików cookies i podobnych technologii. Szczegółowego wyboru dokonasz za pomocą poniższych opcji. Ustawienia możesz zmienić w dowolnym momencie.