Automatyka pokojowa, czyli inteligentny system ogrzewania

Podstawą udanej współpracy jest dialog i zrozumienie potrzeb klienta na każdym etapie realizacji inwestycji.

Kierując się tą zasadą przeprowadziliśmy setki rozmów z Naszymi klientami. Powtarzające się pytania i wątpliwości skłoniły Nas do opracowania poradnika w formie zbioru najczęściej pojawiających się pytań i odpowiedzi.

5. Automatyka pokojowa, czyli inteligentny system ogrzewania.

Mocno niedoceniany przez instalatorów systemów grzewczych temat to automatyka pokojowa sterująca pracą układu. Nie każdy rozumie zasadę jej działania i celowość montażu. Postaramy się w możliwie przystępny sposób napisać, o co w niej chodzi. Z jednej strony jest automatyka źródła ciepła (pogodówka), czyli czujnik temperatury zewnętrznej. Na podstawie jego odczytów komputer urządzenia dopasowuje potrzebną dla budynku temperaturę zasilania wody grzewczej. Po drugiej stronie układu jest system czujników wewnątrz budynku gwarantujący źródłu ciepła sprzężenie zwrotne, czyli informację o tym jaki jest efekt wykonanej pracy. Odbywa się to w bardzo prosty sposób. W budynku mamy kilka czujników temperatury z możliwością nastawienia wartości do jakiej chcemy ogrzewać budynek. Połączone są one z siłownikami na belce rozdzielacza, jeśli pomieszczenie osiągnie żądaną temperaturę siłownik zamknie przepływ wskazanych pętli ogrzewania podłogowego lub odetnie dopływ wody do grzejników. Wtedy woda podgrzana w źródle ciepła nie wpłynie do odciętych obwodów, wiec nie straci tam temperatury i cieplejsza niż zwykle wróci do kotłowni. Komputer źródła ciepła szybko zauważy, że różnica między temperaturą wody na zasilaniu, a powrocie się zmniejsza (spada delta temperatur), co oznacza, że budynek nie przyjmuje już ciepła i nie dochodzi do zbędnego przegrzania. To proste i skutecznie rozwiązanie daje nam komfort stabilnej temperatury w pomieszczeniu i możliwość stosowania kontrolowanych, chłodniejszych stref budynku. Automatyka pokojowa likwidując przegrzewy i wprowadzając możliwość okresowego obniżenia temperatury pomieszczeń pozwala nam osiągnąć nawet 20% rocznych oszczędności w kosztach ogrzewania. Gorąco zachęcamy do stosowania tego rozwiązania, celem łatwiejszego kontrolowania stref ciepła w wymarzonym domu.

Emblemat InstalTechnik

Preferencje Cookies

Możesz zaakceptować, dostosować lub odrzucić stosowanie wszystkich plików cookies i podobnych technologii. Szczegółowego wyboru dokonasz za pomocą poniższych opcji. Ustawienia możesz zmienić w dowolnym momencie.