Dlaczego podłogówka jest tańsza w eksploatacji od grzejników?

Podstawą udanej współpracy jest dialog i zrozumienie potrzeb klienta na każdym etapie realizacji inwestycji.

Kierując się tą zasadą przeprowadziliśmy setki rozmów z Naszymi klientami. Powtarzające się pytania i wątpliwości skłoniły Nas do opracowania poradnika w formie zbioru najczęściej pojawiających się pytań i odpowiedzi.

6. Dlaczego podłogówka jest tańsza w eksploatacji od grzejników?

W literaturze można znaleźć pewien fakt potwierdzony badaniami [… dla temperatur z przedziału 18-24C podniesienie temperatury pomieszczenia o 1 stopień powoduje zwiększenie kosztów ogrzewania o 3-5%…]. Właśnie to zjawisko sprzyja generowaniu oszczędności przy wykorzystaniu ogrzewania podłogowego. Człowiek odczuwa ciepło, a konkretniej komfort cieplny zależnie od 10 czynników z czego 2 pierwsze odpowiadają za 90% sukcesu. Są to temperatura odczuwalna i wilgotność powietrza. Właśnie gra tych kilku słów zdradza sekret zasady działania odczucia temperatury. Dla człowieka nie jest ważna tylko bezwzględna wartość wskazana na termometrze – 20, 21 czy 24C. Na temperaturę komfortu wpływają dwa czynniki temperatura powietrza i temperatura otaczających nas przegród, czyli ciepło zawarte w powietrzu, z którym mamy bezpośredni kontakt i promieniowanie przegród budowlanych, które mogą promieniować zarówno chłodem i ciepłem. Gdyby zależność tą przedstawić za pomocą równania matematycznego wyglądało by ono następująco Tkomfortu= ( Tpowietrza + Totaczających przegród ) / 2. Ogrzewanie płaszczyznowe ma bardzo dużą powierzchnię i jest to powierzchnia ciepła, więc wpływa dodatnio na nasze odczucie komfortu. Efekt jest taki, że wchodząc do dwóch identycznych pomieszczeń z temperaturą wskazywaną przez termometr np. 21C jedno ogrzewanie grzejnikami, a drugie podłogówką lub ogrzewaniem ściennym. To w tym drugim przypadku mimo identycznych wskazań termometru będzie nam zdecydowanie cieplej. Dzięki temu zjawisku oszczędzamy na ogrzewaniu ponieważ rzeczywista temperatura ustawiana na sterowniku pokojowym przez użytkownika przy podłogówkach jest ok 2-3 stopie niższa niż przy ogrzewaniu grzejnikowym. Wracając do początku tego pytania dochodzimy do oszczędności na poziomie 8-15% generowanych przez podłogówki względem grzejników.

Emblemat InstalTechnik

Preferencje Cookies

Możesz zaakceptować, dostosować lub odrzucić stosowanie wszystkich plików cookies i podobnych technologii. Szczegółowego wyboru dokonasz za pomocą poniższych opcji. Ustawienia możesz zmienić w dowolnym momencie.