Czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperator) to konieczność?

Podstawą udanej współpracy jest dialog i zrozumienie potrzeb klienta na każdym etapie realizacji inwestycji.

Kierując się tą zasadą przeprowadziliśmy setki rozmów z Naszymi klientami. Powtarzające się pytania i wątpliwości skłoniły Nas do opracowania poradnika w formie zbioru najczęściej pojawiających się pytań i odpowiedzi.

2. Czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperator) to konieczność?

Zdecydowanie TAK! Ale dlaczego? Przez setki lat budownictwo korzystało ze standardowej wentylacji grawitacyjnej wykorzystującej różnicę ciśnień (gęstości) powietrza w budynku i tego na zewnątrz. Wentylacja ta ma sporo wad, ale również jedną główną zaletę – nie wymaga żadnych urządzeń, obsługi czy też wymiany filtrów, bowiem wystarczy posiadać komin i nieszczelności w konstrukcji budynku, aby działała bez zarzutu. Właśnie w tym miejscu pojawia się problem występujący w nowoczesnym budownictwie. Nowe budynki są „zbyt szczelne” aby mogła w nich działać standardowa wentylacja grawitacyjna. Powietrze z jednej strony jest usuwane kominem np. w kuchni lub łazience, ale z drugiej strony jakoś musi się do budynku dostać. W erze okien z PVC, 20cm izolacji na ścianach, folii w konstrukcji dachowej, budynki są tak szczelne, że standardowa wentylacja nie działa. Efektem tego może być wilgoć, grzyb i niezdrowa atmosfera w pomieszczeniach. Sytuację rozwiązują nawiewniki okiennie i inne nawietrzaki, niestety powodujące, że po naszym domu hula zimne powietrze. Chłód ten musimy kompensować pracą układu centralnego ogrzewania, co znacznie podnosi koszty eksploatacji budynku.
I tu na ratunek przychodzi właśnie rekuperacja, która pozwala odzyskać część uciekającego z domu ciepła.

Emblemat InstalTechnik

Preferencje Cookies

Możesz zaakceptować, dostosować lub odrzucić stosowanie wszystkich plików cookies i podobnych technologii. Szczegółowego wyboru dokonasz za pomocą poniższych opcji. Ustawienia możesz zmienić w dowolnym momencie.