Ile ciepła tracimy przez wentylację, a ile rekuperator pozwoli zatrzymać wewnątrz?

Podstawą udanej współpracy jest dialog i zrozumienie potrzeb klienta na każdym etapie realizacji inwestycji.

Kierując się tą zasadą przeprowadziliśmy setki rozmów z Naszymi klientami. Powtarzające się pytania i wątpliwości skłoniły Nas do opracowania poradnika w formie zbioru najczęściej pojawiających się pytań i odpowiedzi.

3. Ile ciepła tracimy przez wentylację, a ile rekuperator pozwoli zatrzymać wewnątrz?

Wykonując audyt energetyczny standardowego nowo wybudowanego budynku (ściany z pustaka ceramicznego 24cm + 15cm izolacji, dach ocieplony wełną min. 25cm, okna PVC z nawietrznikami i wentylacja grawitacyjna działająca w oparciu o kominy wentylacyjne w kuchni i łazienkach) dowiemy się, że w sumie ze strat ciepła budynku 35-40% to ciepło tracone przez system wentylacji grawitacyjnej. Warto na chwilę przenieść się do części poradnika związanej z ogrzewaniem i wyborem źródeł ciepła. Tam zależnie od urządzenia przedstawione zostały roczne koszty ogrzewania budynku. Łatwo policzymy ile rocznie możemy zaoszczędzić na paliwie lub energii elektrycznej stosując w swoim domu wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Mimo, iż producenci central prześcigają się w podawaniu nominalnych sprawności urządzeń i czasem sięgają one nawet 95% odzysku to realna średnio roczna sprawność najlepszych urządzeń to ok. 85%. Jeśli w sumie strat Naszego budynku wentylacja grawitacyjna stanowi 40% całości to możemy spokojnie 85% tego ciepła zostawić w budynku. Czyli spowodować, że strata ciepła związana z wentylacją spadnie z 40% do 6% sumy strat ciepła. Przykładowo dla budynku o całkowitym zapotrzebowaniu ciepła na poziomie 12kW, zastosowanie dobrze zaprojektowanej i wykonanej rekuperacji pozwoli zejść z zapotrzebowaniem ciepła do ~7,9kW. Wprost przełoży się to na ~35% niższe rachunki za ogrzewanie.

Emblemat InstalTechnik

Preferencje Cookies

Możesz zaakceptować, dostosować lub odrzucić stosowanie wszystkich plików cookies i podobnych technologii. Szczegółowego wyboru dokonasz za pomocą poniższych opcji. Ustawienia możesz zmienić w dowolnym momencie.