Ile kosztuje eksploatacja wentylacji mechanicznej?

Podstawą udanej współpracy jest dialog i zrozumienie potrzeb klienta na każdym etapie realizacji inwestycji.

Kierując się tą zasadą przeprowadziliśmy setki rozmów z Naszymi klientami. Powtarzające się pytania i wątpliwości skłoniły Nas do opracowania poradnika w formie zbioru najczęściej pojawiających się pytań i odpowiedzi.

6. Ile kosztuje eksploatacja wentylacji mechanicznej?

Koszty związane z eksploatacją są trzy. Główny koszt to energia elektryczna potrzebna do napędu wentylatorów, drugi to wymiana filtrów powietrza, trzeci zaś to serwis. Centrala działa 7 dni w tygodniu 24h na dobę i 365 dni w roku. Wentylator w centrali dobrej klasy zużywa od 20 do 50W energii, czyli około 40zł miesięcznie razem dla dwóch wentylatorów. Wymiana filtrów zależnie od producenta centrali jest to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za komplet filtrów. Zazwyczaj filtry wymienia się raz w roku lub zależnie od stopnia zabrudzenia (jest to zależne również od położenia budynku). Trzecim kosztem jest serwis, który zależnie od producenta powinien się odbywać co 12/18 miesięcy. Jeśli zestawimy komfort jaki zyskujemy i oszczędności związane z ogrzewaniem okazuje się, że bieżące koszty eksploatacji są bardzo niskie. Dobra centrala posiada wentylatory napędzane prądem stałym o możliwości płynnej zmiany prędkości obrotowej, mają one znaczny wpływ na żywotność urządzeń i ilość konsumowanej energii.

Emblemat InstalTechnik

Preferencje Cookies

Możesz zaakceptować, dostosować lub odrzucić stosowanie wszystkich plików cookies i podobnych technologii. Szczegółowego wyboru dokonasz za pomocą poniższych opcji. Ustawienia możesz zmienić w dowolnym momencie.