Układy automatycznej regulacji to niezwykle wygodne rozwiązania, w które wyposaża się nowoczesne instalacje. To większy komfort i mniejsze wydatki poniesione na ogrzewanie.
Sterowanie ogrzewaniem podłogowym
Ogrzewanie podłogowe, mimo dużej bezwładności cieplnej, wymaga precyzyjnego sterowania. Rozwiązania automatyki pozwalają na dobór parametrów pracy ogrzewania pod kątem warunków pogodowych i nie dopuszczają do przekroczenia bezpiecznej temperatury podłóg. Gwarantuje jednocześnie możliwość ustawienia niezależnych temperatur dla pomieszczeń, np. łazienka 24C, salon 21C, pokój dziecka 22C, sypialnia 19C, a garaż 8C. Zakres regulacji w każdym, pomieszczeniu wynosi od 6C do 30C, w zależności od indywidualnych preferencji.
Regulacja temperatury – możliwość regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach jest istotna, ponieważ temperatura powietrza może być w nich inna wskutek działania dodatkowych źródeł ciepła np. słońca, większej ilości osób itd.
Czujniki – Dla prawdziwego komfortu cieplnego wszystkich użytkowników nie wystarczy jeden czujnik temperatury w tzw. miejscu reprezentatywnym. Wystarczy, że w pomieszczeniu, w którym się on znajduje temperatura powietrza wzrośnie (np. w salonie podczas przyjęcia dla kilkunastu osób), by w całej instalacji spadła temperatura lub zamknęły się obiegi – również te odpowiedzialne za ciepło w innych pomieszczeniach, np. pokojach dzieci.
Termostaty/Siłowniki – Termostaty pokojowe w połączeniu z siłownikami zaworów rozdzielacza zapewniają automatyczną regulację temperatury pomieszczeń. Rejestrują one temperaturę otoczenia przy zastosowaniu wewnętrznego czujnika. Jeżeli temperatura pomieszczenia spada poniżej ustawionej na pokrętle wartości, załącza się przekaźnik, który zamyka, lub otwiera konkretne sekcje rozdzielacza.