Podstawą udanej współpracy jest dialog i zrozumienie potrzeb klienta na każdym etapie realizacji inwestycji.

Kierując się tą zasadą przeprowadziliśmy setki rozmów z Naszymi klientami. Powtarzające się pytania i wątpliwości skłoniły Nas do opracowania poradnika w formie zbioru najczęściej pojawiających się pytań i odpowiedzi.

10. Powietrze gruntowe i wymienniki ciepła. Marketing czy realne korzyści?

Dwa podstawowe typy wymienników ciepła to układy typu bezpośredniego i z medium pośredniczącym. Zasada działania tych pierwszych jest następująca. Wokół budynku posiadamy zakopany system kanałów powietrznych np. rura z wkładką antybakteryjną Rehau AwaduktThermo. Przez układ rur zakopanych w gruncie przepływa to samo powietrze, które następnie krąży po Naszym budynku. Efekt działania dobrze zaprojektowanego i dobranego wymiennika przedstawia się następująco – sezon zimowy, na wejściu powietrze o temp. -20C po przejściu przez grunt podgrzeje się do -30C. W okresie letnim do wymiennika wpływa powietrze +30C, a wypływa ochłodzone do +21C. Podobnie działają wymienniki typu pośredniego, ale efekty ich pracy są słabsze. Będzie to -50C zimą i +24C latem. Wymienniki typu pośredniego zbudowane są z układu rur wypełnionych solanką i wymiennika (chłodnicy), która ciepło i chłód z gruntu przekazuje do powietrza wentylacyjnego.

Gruntowe wymienniki ciepła stosowane są od setek lat. Jest to tak obszerne zagadnienie, że można by było mu poświęcić cały osobny rozdział poradnika. Najmniejszej wątpliwości nie podlega fakt, że są to układy dobrze działające, ale zasadność ich stosowania w budownictwie jednorodzinnym ze względu na konieczność poniesienia sporych kosztów jest wątpliwa.

Z mojego doświadczenia, istnieją dwie sytuacje, w których wymiennik jest wstanie „obronić” się ekonomicznie. Pierwszy to sytuacja, gdy mamy dobrze izolowany budynek i koniecznie chcemy mieć klimatyzację w okresie letnim. Wydajność chłodnicza gruntowego wymiennika pozwoli nam skutecznie ochłodzić nowoczesny budynek (dobra izolacja i system przesłon przeciw słonecznych na oknach). Działanie wymiennika jest darmowe w odróżnieniu od agregatów klimatyzacyjnych, które pochłaniają gigantyczne ilości energii elektrycznej.

Druga sytuacja, gdzie stosowanie wymienników jest uzasadnione to wykorzystanie dolnego źródła pompy ciepła (odwiertów lub poziomych wymienników) do regeneracji dolnego źródła i chłodzenia powietrza wentylacyjnego w okresie letnim. Jeśli mamy pompę ciepła, gotowe dolne źródło i planujemy system rekuperacji, dodatkowa chłodnica na kanale czerpni powietrza umożliwi nam chłodzenie budynku w okresie letnim, dodatkowo kumulując energię w gruncie do wykorzystania w sezonie zimowym.

Emblemat InstalTechnik